Forum » Site Desteği

Yanlış yazılmış sanatçı adları...

• NisaMishap şöyle demiş...
    • Alumni
    • 29 Nis 2008, 10:09

Yanlış yazılmış sanatçı adları...

Herkese merhabalar,

Bildiğiniz gibi, Türkçe karakterlerle yazılmamış olan (örn:Baris Manco) ya da yanlış yazılmış olan (Ferudun Duzağac) ya da reklam barındıran (Teoman-blablamp3.com gibi) sanatçı isimlerine birer adet kırmızı uyarı resmi koyuyoruz:) Tabi bu sanatçı isimlerinin bilgi sayfaları da kilitleniyor ve doğru sanatçı sayfasına yönlendirme yapılıyor. Elimizden geldiğince yanlışlıkları düzeltmeye çalışsak da, manuel olarak bunu kovalamakla beraber, doğru verileri ve adları kullanıcıların yardımıyla toparlamaya karar verdik.

Bir süredir bazı sanatçıların sayfasında "Bu sanatçının doğru adına oy ver" ibaresi görüyorsunuz, ufak sarı bir kutuda, sayfanın ortasında, sanatçı bilgisinin hemen altında, sanatçı şarkılarının üstünde. Buraya tıklayarak, eğer sanatçı adı doğruysa "Bu geçerli bir sanatçı" ya da "bu ad doğru"ya oy verin, değilse de o listede sıralanmış olan diğer adların arasından doğru adı seçin, şayet doğru ad orada listelenmemişse de "hiçbiri" seçeneğini seçmeyi gözardı etmeyin, hataları bulabilmek için her oy değerli çünkü. Böylece doğru veri toplamayı umuyoruz, herkesin yardımıyla. Unutmayın, bazen sanatçı adları tamamen büyük harflerle yazılmış oluyor, bu doğru ad değildir, doğru ad; sanatçının ad ve soyadının başlarının büyük harf olduğu, ş,ç,ö,ü,ğ,ı gibi karakterlerin olması gereken isimlerde, İngilizce karakter yani s,c,o,u,g,i kullanılmadığı adlardır:

Örnek:
    "Barış Manço"-->doğru
    "BARIŞ MANÇO"-->yanlış
    "Baris Manco"--> yanlış

Oy verirken buna dikkat etmeyi unutmayın.
    Şimdiden ellerinize sağlık, yardımlarınız için teşekkür ederiz:)

2008'in sonuna gelmeden bu etiket konusunu çözmek istiyoruz, umarız yüzümüz size karşı kara çıkmaz.

İlginize çok teşekkür ederiz.

• poyzn şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 3 Kas 2008, 13:22
    "TO" bu sayfaya To/Die/For albüm ve parçaları karışmış kullanıcılar isyan etmiş ama ilgilenen olmamış. Albüm artworkleri, albüm adları, parça isimleri To/Die/For'a ait olmasına rağmen hala giderilememiş bir karışıklık daha doğrusu skroplanma hatası diyelim.

• Alumni
    • 3 Kas 2008, 14:52
    İlgileniliyor, teşekkürler

Not: Bu durum farklı bir durumdur, yani yanlış yazılmış sanatçı adları ve aynı ada sahip sanatçılar için buraya benzer şikayetlerde bulunmayın çünkü buradaki konu yanlış sanatçı adına skrop iletilmesidir ve dolayısıyla düzeltilme yapılabilmektedir. Teşekkür ederiz.

• merhaba,

türkçe karakter kullanılmadan yazılan şarkıcı adlarına yanlış diyorsunuz ancak;
    Ezginin Günlüğü (doğru yazım) yazınca albüm listeleyemezken Ezginin Günlügü (yanlış yazım) yazınca albümler listelenmekte.
    benzer tezatlık Yıldız Tilbe ve Yildiz Tilbe'de de mevcut.

zaten çoğu şarkıcının albüm isimleri de yanlış yazılmış. mesela ezginin günlüğü'nün Ilk Ask şeklinde yazılmış albümünün adı, "İlk Aşk" değil midir? örnekleri çoğaltmak mümkün.

bizim gösterdiğimiz hassasiyetin last.fm'in de göstermesini beklerim.
    kolay gelsin.

• Alumni
    • 26 Kas 2008, 21:35
    Bahsettiğiniz albüm adları yazılışları sanatçının kendisinin yüklerken o şekilde yüklemiş olmasından kaynaklanıyor, yani Last.fm'de Ezginin Günlüğü'ne bağlı yetkililer hesap açarken Türkçe karakter kullanmamışlar dolayısıyla bilgiler o sayfada yerini almış.

Fakat parçalar için durum farklı, parçalar skroplanma oranına göre sayfada yerlerini alıyorlar, yanlış yazılanlar da orada birikiyor tabi.

Sanatçı adlarının doğru ve tek bir etikete otomatik yönlendirilme işlemi sonuçlanıp sitede uygulandığında Ezginin Günlügü örneğindeki doğru yazılmış olan albüm isimleri de doğru etikete taşınacaktır.

İlginize teşekkür ederiz:)

• nergizdf şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 2 Oca 2009, 08:42

şarkı dinleye miyorum

x şarkının adını yazıyorum açılınca başka şarkıcıya yöneliyo ben x şarkıcının şarkılarını dinleyemiyorum nasıl dinlicem istedgim sanatcının şarkılarını veya kendime göre şarkı listemi oluşturucam yardımcı olursanız sevinirim

• coskugiray şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 16 Şub 2009, 18:30

Pentagram

Benim sorunum Pentagram ile ilgili.Bildiğim kadarıyla dünyada biri Türkiye'de,biri de Amerika'da olmak üzere iki tane Pentagram isimli grup var.Türkiye'deki Pentagram'ı dinledikçe Amerika'daki Pentagram grubu etiketleniyor.Sonuçta ben hiç dinlemediğim,alakasız bir grubu profilimde görüyorum sürekli.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Lastfm'ini söyle,sana kim olduğunu söyleyeyim :)
    • Scary_Movie şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 19 Nis 2009, 14:53

Re: Pentagram

coskugiray şöyle demiş:
    Benim sorunum Pentagram ile ilgili.Bildiğim kadarıyla dünyada biri Türkiye'de,biri de Amerika'da olmak üzere iki tane Pentagram isimli grup var.Türkiye'deki Pentagram'ı dinledikçe Amerika'daki Pentagram grubu etiketleniyor.Sonuçta ben hiç dinlemediğim,alakasız bir grubu profilimde görüyorum sürekli.Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Bu sorun çoğu sanatçıda oluyor. Buna da bir çözüm bulunması gerekiyor aslında. Bknz. Bergen, Vega, Mine, Manga, Soraya, Amber, Yona, Selena, Asya, Ayşen (aynı isimde 2 Türk sanatçı var) vs...

• uryaba şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 12 May 2009, 17:56

şöyle ki

"Post" adlı türk grubu last fm de profile sahip. fakat post dinlediğimde "The Post" adlı belki dinlesem sevebileceğim ama şu an için alakamın olmadığı bir grup skroplanıyor. bu sayfada aynı sorun başka birinin başından da geçmiş. umarım hallolur. sevdiğimiz grupların ilerlemesini istediğimiz grupların önü bu şekilde kapanmasın. (acitasyon yapma)
    şimdiden teşekkürler.

• [Silinmiş kullanıcı] şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 17 Haz 2009, 10:06
    Yavuz Çetin hakkında bir maruzatım olcak, onun sayfasında da doğru yönlendirme olarak Yavuz Cetin seçilmiş. Bunu düzeltseniz süper olur derim.

• HEruamarth şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 28 Tem 2009, 15:14

Pentagram

coskugiray'ın bahsettiği meseleden kurtulmak için pentagram dünya çapında "Mezarkabul" adını kullanıyor. Tüm arşivdeki Türk Pentagram parçalarının sanatçısı Mezarkabul olarak değiştirilemez mi?

• slm

Emre Aracı dinleyice EMre Aracı diye kaydediyor.Salah Bukhatir i salah Bukhatirdiye.Ziyad Patel i ziyad patel diye ..Ayrıca dinlediğim Salah Abdur Rahman Bukhatir in birçok parçasını Cübbeli Ahmet Hocanın ve Muhammed Taha Juneydin birkaç parçasını dinlediğim ve Popüler Sanatçılar kısmında göründüğü halde arşive veya sanatçı sayfasındaki ilgili parça kısmına eklemiyor.ne yapmam lazım

• liste düzenlemesi

uyuyan formu uyandırmak gibi olacak ama arkadaşlar listeleri titizlikle düzenlemişler, arada birikitanede kaçarı olsun :) [Denetim aşamasında]

[Denetim aşamasında]
  • mekan isim degişikligi

merhaba bir sorunum var kucukciftlikpark ı defalarca aratmama ragmen bulamadım ve ve etkınlık actım www.kucukciftlikpark olarak da mekan ekledim su an Maçka Küçükciftlik olarak mekanın bulundugunu farkettim bunu nasıl duzeltebiliriz?

• pentegram denilince akla ergin altınel gelir
    [Denetim aşamasında] [Denetim aşamasında]

[Denetim aşamasında]
    • tatsiz şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 7 Ağu 2010, 08:56
    merhaba, benim sorunum skroplanan parçalar arşivime eklenmiyor.. daha önce böyle bir sorunum yoktu ancak bugün eklememeye başladı..

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler:)
    Not: Sorun çözülmüştür..

• fazilemre şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 24 Kas 2010, 01:41
    bişey soracağım, nokia ovi eklentiniz çıksa nokia kullananlar için iyi olmazmıydı :))

Fazılemre.Com | Alışverişin Yeni Yolu
    [Denetim aşamasında]
  • Hard adlı grubu dinlediğimde Hard-Fi adlı bir grubu dinliyo olarak görünüyorum. Halbuki Hard grubunun kendi profili ve 4 bine yakın dinleyicisi mevcutken böyle bi problem nasıl ortaya çıkıyor anlamadım.

• grikurt şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 4 Şub 2011, 21:35
    ben şunu anlamıyorum kendi skropladığım bir şarkının etiket bilgilerini direkt değişmek varken niye doğrusu bu olmalı diye oy veriyorum ki - doğrusunu gireyim olsun bitsin - aynı zamanda niye last fm doğrusu bu olabilir gibi bir öneri getirip benim bilgileri güncelleştirmemi kolaylaştırmıyor - media player dahil çoğu program last fm gibi sitelerden veri toplayıp etiket bilgisi önerebiliyorken last fm'in kendisi bu sorunu nasıl oluyorda çözemiyor anlamak gerçekten zor

• Lacrymae şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 25 Ağu 2011, 21:04

Mükerrer grup isimleri

Şimdi Last.FM'in en büyük problemine değineceğim. Gargoyle isminde bir Türk melodic black metal grubu var. Aynı isimde bir de Japon trash metal grubu var. LastFM bunları ayırt edemiyor. Ben Türk grubunu çalıyorum fakat profilimde japon grubun resmi gözüküyor. Kişiler profilimdeki Gargoyle'ye tıkladığı zaman Japon grubun resimleriyle karşılaşıyorlar.

Durumu biraz araştırdığımda şunu gördüm. Gargoyle isimli bir sanatçı var. Bu Sanatçının resimlerinde hem bizim Türk grubun resimleri hemde Japon grubun resimleri var. Albümler sekmesinde de durum aynı. Japon grubun albümleri de burada Türk grubun albümleri de.

Aynı isme sahip iki veya daha çok sanatçı olması durumunda LastFM bunları tek bir başlık altında topluyor.

Benim önerim her bir Sanatçı için bir de Ülke kriteri getirilebilir. Böylece Sanatçılar ayrılmış olur. Medya Player üzerinden skrop yaparken bunu nasıl ayırt edecek LastFM diyeceksiniz. Albüm isminden olabilir.

Mesala Gargoyle'nin X isimli albümünden Y isimli parçasını çalıyorum. LastFm önce sanatçıya bakacak Gargoyle. Sonra albüme bakacak X. Hemen database'de sorgulanacak ismi Gargoyle olan sanatçı kaç ülkede var ? Sonuç 1'den fazla çıkarsa hemen çalınan parçanın albümüne bakılacak. Albüm ismi X çıkacak. X albümü hangi ülkenin Gargoyle'sine ait ise O gargoyle linkindeki sanatçı için skroplama yapılacak. Hadi diyelim Hem sanatçı ismi hem albüm ismi 2 tane var (ki imkansız) bu sefer 3 değişkenli sorgulama uygulanabilir. Sanatçıya bak 1'den çoksa Albüme bak 1'den çoksa parçaya bak gibi.

Bu yazdıklarımız yazılım geliştirmecilere gönderiliyor mu onu da sormuş olayım.

• grikurt şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 24 Mar 2012, 22:55
    Bu konuda gelişmiş playerlerin şarkı etiket bilgilerini online arama ve düzeltme seçenekleri bulunuyor neyazıkki istenen seviyede değiller benimde arşivimde aynı sıkıntı var zaman zaman mauelolarak düzelmeler yapıyorum ama bu çokda eğlenceli birişdeğil

Ben şunu merak ediyorum last fm parçaları skropluyor yani bir parçayı etiket verilerinin yakınlığından ayırt edebileceği gibi ses verilerindende ayırt edebilecek databasesi var... var ama bunu kullanamıyor NEDEN

neden bir etiket id programı yaması yapmıyor yada bunu desteklemiyor
    destekliyorsa bizim verilerimizi alın kullanından öteye geçmesi gerekiyor artık diye düşünüyorum

neticede müzik aleminin vikipediası last fmdir ben bunu böyle kabul ediyorum ama last fmin kendisihala bunun farkında değil

anlamakta zorlanıyorum

• grikurt şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 24 Mar 2012, 22:56
    Bu konuda gelişmiş playerlerin şarkı etiket bilgilerini online arama ve düzeltme seçenekleri bulunuyor neyazıkki istenen seviyede değiller benimde arşivimde aynı sıkıntı var zaman zaman mauelolarak düzelmeler yapıyorum ama bu çokda eğlenceli birişdeğil

Ben şunu merak ediyorum last fm parçaları skropluyor yani bir parçayı etiket verilerinin yakınlığından ayırt edebileceği gibi ses verilerindende ayırt edebilecek databasesi var... var ama bunu kullanamıyor NEDEN

neden bir etiket id programı yaması yapmıyor yada bunu desteklemiyor
    destekliyorsa bizim verilerimizi alın kullanından öteye geçmesi gerekiyor artık diye düşünüyorum

neticede müzik aleminin vikipediası last fmdir ben bunu böyle kabul ediyorum ama last fmin kendisihala bunun farkında değil

anlamakta zorlanıyorum

• slm

galiba artık türk admin yok . en iyisi ingilizce forumlara yazmak . hemen ilgileniyorlar . 15 kadar abdussamed sayfası var . ingilizler farklı araplar ayrı fransızlar türkler daha başka başka şekillerde abdussamed, mişhari, sudais , şuraim vs vs sayfası açmışlar . id sorunlarını ing. forumlara yazın . nisamishop ölmüş galiba yani şutlamışlar . tabii para almayınca da böyle forumlarda ki çileli dertli arkadaşlarla ilgilenmiyor .

• classymodel şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 16 Haz 2012, 11:53

mrb

adminler sanatcı isimlerine dikkat etmeli sanırım bu kouda sıkıntılar var..

[Denetim aşamasında]
    • lensdunyasi şöyle demiş...
    • Kullanıcı
    • 29 Haz 2012, 21:28

Aynı İsimli parçalar ve gruplar

Last Fm aynı isimli yapılan arama sonucunda ortaya çıkan sonuçları bir biri altına ekleyerek yapıyor.. Bence last Fm harika lens bir arşiv oluşturmak için sabırsızlanıyorum.

Dışarıdan mesaj gönderilemez. Forumlara yazmak istiyorsanız lütfen hesabınıza giriş yapın ya da sitede hesap açın.