Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Belkıs Özener

Resimler

Dinle, satın al veya paylaş

Satın Al

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Belkıs Özener, Türk Sanat Müziği sanatçısı. 1940 yılında doğmuştur. Henüz 16 yaşındayken Tepebaşı’nda ilk defa sahneye çıkar. 19 yaşında evlenir ve Benek, Bengü ve Barkın adlarında üç çocuğu olur.

Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Gönül Yazar’ın aksine çok fazla sahne çalışması yapmayıp daha çok Yeşilçam filmlerinde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi sinema yıldızların yerine şarkıları seslendirmiştir.

Seslendirdiği başlıca şarkılar; Buruk Acı, Artık Sevmeyeceğim, Kıskanırım Seni Ben’dir.

ineması’nın gizli sesi, 300’ü aşkın filmde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın gibi pek çok sinema yıldızının seslendirmesini yapan ve aynı zamanda filmlerdeki şarkıları seslendiren Belkıs Özener’in, bugüne kadar arşivlerde kalmış şarkılarından oluşturulan «Yeşilçam Şarkıları / Sahibinin Sesinden» albümü Kalan Müzik tarafından yayınlandı. Yirmibeş şarkılık bu seçkiye kaynaklık eden kayıtların çoğu, filmlerde kullanılan ana bantlara ulaşılarak oluşturuldu. 6O’lı ve 70’li yılların kültleşmiş Türk Filmlerinin en çarpıcı sahnelerinde yer alan bu şarkılar, dinleyicileri Türk Sineması’nın naif yıllarına doğru sihirli bir yolculuğa çıkarıyor. Bu albüm aynı zamanda Kalan Müzik’in yeni albüm serisi

Belkıs Özener 1955 yılında İstanbul’da yapılan bir ses yarışmasında birinci olur ve o yılların ünlü gazinolarından biri olan Beyaz Park’ın sahnesinde ödülünü alırken herkes bu kızın ilerde büyük bir sanatçı olacağını düşünüyordu.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

5.000dinleyici toplam
70.216skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.
 • undefinedysf

  ailecek severiz [2]

  16 May 2011 Yanıtla
 • hileli_zar

  kadir abimiz piyano başında parnaklarını tuşlarda gezdirirken, türkan sultan içli bir şekilde ''boş çerçeve'' şarkısını söylemektedir. bu sıcak çikolata tadındaki sahneye damgasını vuran üçüncü kişi belkıs özener'dir.

  20 Eki 2009 Yanıtla
 • flygny

  Türk filmlerindeki şarkıları çok severdim zaten, oradaki sesin Belkıs Özener'e ait olduğunu öğrendiğimde kendisine hayran oldum. Mükemmel bir ses

  14 Eyl 2009 Yanıtla
 • denigma

  ailecek severiz

  6 Haz 2009 Yanıtla
 • dejanira

  çok severim.

  15 May 2009 Yanıtla
 • istanbulin

  yorumları çok güzel

  14 Ara 2008 Yanıtla

En Çok Dinleyenler