Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Brandy

Resimler

  • 9.151.033
    skroplama
  • 799.629
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

1979 senesinde Mississippi’de doğan Amerikalı R&B sanatçısı Brandy Rayana Norwood, küçük yaşta ailesiyle birlikte California’ya taşındı. Ünlü rap sanatçısı Snoop Dogg’un ve blues müzisyeni Bo Diddley’nin kuzeni olan Brandy, 6 yaşındayken Diddley ile aynı sahneye çıkarak ilk sahne performansını yaşadı. 11 yaşındayken menajerler Earl Harris ve Chris Stokes’un desteğiyle ‘Norment’ adlı grupta geri vokal yapmaya başlayan genç yetenek, bu gruptaki başarısının ardından 1993 senesinde Atlantic Records ile anlaşma sağladı.

1994 senesinde kendi ismiyle aynı ismi taşıyan ilk albümünü Darryl Williams ve Keith Crouch prodüktörlüğünde yayımlayan Brandy, albümüyle Amerika listelerinde 20 numara olmayı başardı. Albümden “I Wanna Be Down”, “Baby”, “Best Friend” ve “Brokenhearted” parçalarını single olarak piyasaya süren sanatçı, “Baby” ile Amerika listelerinde 4, “ I Wanna Be Down” ile ise 6 numaraya yerleşti. Single’lara çekilen video kliplerle MTV ekranlarında sıkça gözükmeye başlayan genç müzisyen, albüm sonrasında Grammy’lere “En İyi Yeni Sanatçı” ve “En İyi Bayan Vokal R&B Performansı” (“Baby”) kategorilerinde aday olarak gösterildi.

1995 senesinde gösterime giren “Batman Forever” filminin soundtrack’ine “Where Are You Now?” parçasıyla katılan Brandy, aynı sene vizyona giren bir diğer film “Waiting To Exhale”in soundtrack’inde de “Sittin Up In My Room” adlı parçasıyla yer aldı. Bu parçayla Amerika listelerinde 2 numara olmayı başaran sanatçı, 1997 senesinde ise Tamia, Chaka Khan ve Gladys Knight ile işbirliğine girerek “Set It Off” adlı filmin soundtrack’ine “Missing You” adlı parçayı dahil etti.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

799.629dinleyici toplam
9.151.033skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.