Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Camel

Resimler

Camel 600 × 480 PNG
  • 9.780.823
    skroplama
  • 318.215
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Camel, 1971 yılında İngiltere’de kuruldu. Grubun ilk üyeleri arasında klavyeci Peter Bardens, grubun kurucusu, gitaristi, bestecisi, flütçüsü, vokalisti, her şeyi Andrew Latimer, bas gitarist Doug Ferguson ile davulcu Andy Ward vardı. Grup, The Brew ismini değiştirerek sonradan Camel ismini aldı.

Camel ilk albümü olan Camel ‘ı çıkardığında (1973) yeni bir akımın öncülerinden biri oldu. Grup asıl patlamayı ise Mirage albümü ile yakaladı. Ancak Camel’ı Camel yapan, progresif müzik ve duyguyu birbirine katarak müzik icra etmesi oldu.

Grup, kuruluşundan bu yana pek çok eleman değiştirdi ve 1981’de Andy Ward’un uyuşturucu nedeniyle bagetlerini bırakmaya karar vermesiyle dağıldı. Bir süre turlayan ve konuk müzisyenlerle çalışan Andrew Latimer, grubu 1990’da yeniden topladı. O yıldan bu zamana kadar 4 albüm çıkaran grup 2003’te dünya turnesine çıktı ve bunun «veda turu» olarak açıklanmasıyla hayranlarını üzdü. Zira duyguyu onlar kadar iyi anlatan bir grup, belki önümüzdeki 1970 yıl içerisinde bile gelmeyecekti.

Grup, tarihi boyunca pek çok dava ile karşı karşıya geldi. Özellikle 1979 tarihli «I Can See Your House from Here» isimli albümlerinin çarmıha gerilmiş, uzaydan dünyaya bakmakta olan astronot temalı etkileyici kapağı bunun sebeplerinden biriydi. Camel’ın Mirage albümünde bugün en çok hatırlanan ve dinlenen Camel albümü olup «Lady Fantasy» gibi efsanevi bir eserle de son bulmaktadır fakat Yine bu albüm içerİsinde bulunan «Nimrodel» adlı parça favoriler arasındaki yerini korur

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

318.215dinleyici toplam
9.780.823skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler