Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Eleni Karaindrou

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Eleni Karaindrou (Yunanca: Ελένη Καραΐνδρου) Yunan bestecidir. 25 Kasım 1941’de Orta Yunanistan’ın Phocis bölgesindeki Teichio’da doğdu. Özellikle Theodoros Angelopoulos’un yönettiği filmler için yaptığı müzikleriyle bilinir.

8 yaşındayken ailesiyle birlikte Atina’ya taşındı ve Hellenikon Odeion’da (Hellenic Konservatuarı) piyano ve teori çalıştı. Üniversitede ayrıca tarih ve arkeoloji dersleri aldı. 1967 yılında, 1967-1974 Yunanistan askerî cuntasının başlaması ile birlikte Paris’e taşındı ve burada etnomüzikoloji ve orkestraya uyarlama üzerinde çalıştı ve Jazz müzisyenleri ile doğaçlama müzikler yaptı. Ve sonrasında popüler müzikler bestelemeye başladı.

1974 yılında Atina’ya döndü ve geleneksel enstrümanlar için ORA Kültür Merkezi’nde bir laboratuvar kurdu. O günden itibaren de Yunanistan’ın müzikal kaynaklarının toplanması için aktif şekilde çalışmıştır. 1976’da ECM Records’u kurdu. Bu tarihlerde tiyatro ve sinema için müzik bestelemeye başladı.

Chistoforos Christoforis’in Periplanissis filmi için yaptığı müziklerden oluşan ilk soundtrack albümünü 1979’da yayınlandı. 1982’de Selanik Uluslararası Fİlm Festivalinde ödül kazandı ve müzikleri festival jürisinde bulunan Theo Angelopoulos’un dikkatini çekti. Bundan sonra Angelopoulos’un 1984-2004 arasında çektiği altı filmde birlikte çalıştılar.

Karaindrou oldukça yaratıcı ve üretken biçimde müzik yaşamını sürdürmektedir. Bugüne kadar 18 film, 35 tiyatro oyunu ve 11 televizyon dizisi için müzikler bestelemiştir.

Diskografi

Concert in Athens (live) - ECM 2013
Dust of Time - ECM 2009

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

38.892dinleyici toplam
1.442.728skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler