Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Fela Kuti

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

«Siyah Başkan» ve Fela Kuti: Afrikalı Spartaküs

Fela’nın ateş gibi bir hümanizmle yanan şahane müziği bütün gezegeni sardı. Onunla ilgili hikâyeleri dinledikçe Afrika’yı tanıdık, Afrika’yı tanıdıkça onu daha iyi anladık. Bütün bunlar Obama imgesinin içeriğiyle çakışıyor.

Barack Obama’nın ABD’nin uzun yıllardır görmediği bir mobilizasyon yaratan başkanlık kampanyası, beraberinde yeni bir kültürel iklim getirdi. Bush yönetiminin sekiz yıllık depresyonundan sonra gelen bu canlanmayı bütün yönleriyle yansıtan en güzel örnek, şu sıralarda bir Off-Broadway prodüksiyonu olarak sahnelenen «Fela!» müzikali.

Koreograf ve yönetmen Bili T. Jones tarafından Jim Lewis’in aynı adlı kitabından altı yıl süren bir çalışma sonucunda sahneye uyarlanan müzikalde, Afro-beat akımının öncüsü, Nijeryalı müzik dehası Fela Kuti’nin sıra dışı yaşamöyküsü, gene onun şarkılarıyla anlatılıyor. Düzenlemeler Aaron Johnson ve son zamanlarda arkasına taktığı punk rock gruplarıyla yeni bir dalganın oluşmasına önayak olan Brooklyn’li Afrobeat kolektifi Antibalas tarafından yapılmış.

«Black President» albümü Fela’yla Obama’nın kesiştiği tek bağlam olsa, bunu ticari bir çaba olarak kestirip atmak mümkün olabilirdi. Ancak iki baskın figürü buluşturan o kadar çok şey var ki, bunları ortaya koyan sanata şapka çıkarıp kenara çekilmek gerekiyor. Hayatı boyunca 200’den fazla defa tutuklanmış korkusuz bir mücadele adamıydı Fela. Afrika’nın simgesi olmak onun tenine yapışmıştı, nitekim Afrika’yla özdeşleşmiş AIDS hastalığından öldü.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

239.619dinleyici toplam
3.311.129skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler