Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Goldfrapp

Turnede

Resimler

2013 png
  • 39.323.766
    skroplama
  • 1.572.226
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

İngiliz şarkıcı, besteci, klavyeci Allison Goldfrapp, müziğe olan yeteneğini keşfetmeden önce Middlesex Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar-Resim bölümünde okuyordu. Aynı dönemde bazı yerlerde ses miksajı ve şarkıcılık da yapan Goldfrapp, üniversitede okurken, arkadaşı Tricky’nin 1995’te yayınladığı «Maxinquaye» albümünde çalıştı. Bu durum sayesinde Orbital’ın «Snivilisation» ve «Add N to X’s Avant Hard» albümlerinde de yer alan sanatçı, 90’ların sonlarına doğru kendi bestelerini bir arkadaşının üzerinden besteci Will Gregory’e ulaştırdı. Gregory bestelerin müzikal tadında kendilerinkiyle pek çok ortak yön olduğunu farkederen, ikili kendilerine Allison’ın soyadını isim seçerek “Goldfrapp”i kurdu.

999 yılında Mute ile anlaşma imzaladıktan bir yıl sonra sonbaharda ilk albümleri «Felt Mountain»ı yayınlayan Goldfrapp, albümle kısa sürede tüm dünyada ilgi gördü. Albümden «Utopia», «Lovely Head» single olarak yayınlanırken, «Utopia Genetically Enriched EP»si de eletronik müzik takipçilerini memnun etti. 2001 senesi boyunca turnede olan Goldfrapp, 2002 yılını da yeni şarkılarını kaydederek geçirdi ve 2003 baharında «Black Cherry»i piyasaya sürdü. Albümün çıkış parçası «Train» olurken, 2003 yılında grubun web sitesi MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nden «En İyi Web Sitesi» ödülüne layık görüldü.

2005’te önceki albümlerinde olduğu gibi glam rock ve disko tınılı «Supernature»ı piyasaya süren Goldfrapp, bu albümle İngiltere listelerinde 2 numara olmayı başardı. Albümden çıkan ilk single «Ooh La La», listelerde 4 numara olurken, albümden çıkan 2. single «Number 1» Amerika listelerine 8 numara oldu.

Klipler

Popüler Albümler

Etkinlikler

Etkinlik ekle

Dinleme Trendi

1.572.226dinleyici toplam
39.323.766skroplama toplam
#499 geçen haftanın tablosunda
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler