Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

James Brown

Resimler

  • 18.373.279
    skroplama
  • 1.366.433
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

1933 Güney Carolina doğumlu soul müziğin babası olarak kabul edilen James Joseph Brown Jr., zor bir çocukluk dönemi geçirdikten sonra boks ve beyzbol sporlarında şansını denedi. Daha sonra spora harcadığı bu enerjiyi müziğe aktarma kararı alan James Brown, genç yaşta işlediği bir suç sebebiyle kısa bir süre hapis yattı. Hapishanede tanıştığı funk müzisyeni Bobby Byrd aracılığıyla 1955 senesinde ‘The Gospel Starlighters’ adlı grupta ilk kez performanslarda bulunan Brown, bu grup sonrasında Byrd’in ‘The Avons’ grubuna dahil oldu. Grubun tarzı gospel müzikten funk ve blues’a doğru geçerken, grubun ismi de ‘The Famous Flames’ oldu.

The Famous Flames ile Amerika’nın güneyinde konserler düzenlemeye başlayan James Brown, King Records ile anlaşarak 1956 senesinde “James Brown with The Famous Flames” ismiyle “Please, Please, Please” adlı single’ı piyasaya sürdü. Single’ın R&B listelerinde 5 numara olmasıyla ardarda “Try Me” (1958), “I’ll Go Crazy” (1959) ve “Bewildered” (1960) adlı single’lar yayınlandı. Parçaların sözlerinde Brown’ın imzası bulunurken, özellikle vokallerdeki zamana göre farklı ve atak stil, ‘funk’ denen yeni bir müzik türünün doğuşunu müjdeliyordu.

1962’de yayınlanan “Night Train” single’ı ile James Brown’ın soundu bugün itibariyle sanatçının ilk çıkışı olarak kabul edilse de, King Records’un yayınladığı “Live At The Apollo” konser albümüyle Brown tüm Amerika’da ismini duyurmayı başardı. 1964 senesinde piyasaya sürülen “Out Of Sight” albümüyle funk müziğini kendine öz ritmik tarzda müzik severlere tanıtan sanatçı, 1965 senesinde yayınladığı “Papa’s Got A New Bag” ve “I Got You (Feel Good)” adlı iki albümle R&B listelerinde zirveye yerleşti.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

1.366.433dinleyici toplam
18.373.279skroplama toplam
#428 geçen haftanın tablosunda
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler