Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Jimmy Page

Resimler

  • 922.367
    skroplama
  • 198.589
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

James Patrick Page OBE (d. 9 Ocak 1944), İngiliz müzisyen ve yapımcı. Led Zeppelin grubunun kurucusudur. Gelmiş geçmiş en büyük gitaristlerden biri olarak anılır.

Hayatı

Jimmy Page, James ve Patricia Page çiftinin oğulları olarak Batı Londra’da bulunan Heston banliyölerinde dünyaya geldi. Babası bir sanayi çalışanı ve annesi ise bir sekreterdi. 1952’de Feltham’a ve daha sonra Page’in ilk gitarına rastgeldiği şehir olan Epsom’a taşındılar. Londra’nın güneybatısındaki Kingston yakınlarında birkaç ders alarak (fakat çoğunlukla kendi kendine öğrenerek) 13 yaşındayken gitar çalmaya başladı. İlk ilham aldığı müzisyenler arasında Elvis Presley için çalan rockabilly gitaristleri Scotty Moore ve James Burton vardı. Elvis Presley’nin «Baby Let’s Play House» adlı şarkısı, ona gitar çalmaya başlamak konusunda ilham verdi. Page’in ilk gitarı ikinci el bir 1959 Futurama Grazioso’ydu, daha sonra bir Fender Telecaster ile değiştirdi. Page’in müzikal beğenisi blues ile rock karışımı bir nitelik gösteriyordu. Dinledikleri arasında Elmore James, B.B. King, Freddie King, John Renbourn ve Bert Jansch gibi müzisyenler vardı.

Müzik Kariyeri

Page, liseden sonra üniversiteye gitmek yerine Neil Christian & the Crusaders grubunun menajerinin teklifiyle bu gruba katılmaya karar verdi; ailesinin buna karşı çıkmasına rağmen. Bu grupla birlikte İngiltere’yi turladılar. Fakat Page ciddi bir hastalığa (enfeksiyöz mononükleoz) yakalandı ve grubu bırakmak zorunda kaldı. İyileşirken müziğe ara vermeye karar verdi. Resme yönelen Page, Surrey’deki Sutton Sanat Koleji’ne kaydoldu.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

198.589dinleyici toplam
922.367skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

En Çok Dinleyenler