Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Lionel Richie

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Lionel Richie, 20 Haziran 1949 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Alabama eyaletindeki Tuskegee bölgesinde dünyaya geldi. Buranın adını taşıyan enstitüde büyüyen Richie, 60’lı yılların ortalarında R&B gruplarıyla iletişim kurmaya başladı. Kısa süre sonra Commodores topluluğuna öncü vokalist ve saksofoncu olarak girdi. Grup, 1968’de Atlantic ile gerçekleştirdiği tek albümlük anlaşmanın ardından Motown Kayıt Şirketi’yle sözleşme yaptı.

70’li yıllarda Commodores adı, Amerika’nın en çok dinlenilen soul müzik grubu olarak anılmaya başladı. Lionel Richie, grubun en önemli ismiydi. Hem şarkıları yazıyor, hem de «Easy», «Three Times A Lady» ve «Still» gibi ağır tempolu ve romantik yönü ağır basan parçalarda vokali üstleniyordu. Yumuşak ve etkileyici sesi, grupta Richie’yi ön plana çıkaran en önemli faktörlerden biriydi.

Lionel Richie, 70’li yılların sonlarına doğru diğer sanatçılar için de şarkı yazmaya başladı. Kenny Rogers için 1980 yılında zirveye yerleşen «Lady»yi besteledi. «Share Your Love»ı yazdıktan kısa süre sonra «Endless Love» (Sonsuz Aşk) isimli filmin tema şarkısında Diana Ross ile düet yaptı. İstek üzerine single olarak da piyasaya çıkarılan çalışma, İngiltere ve Amerika listelerinde bir numaraya yükseldi. «Endless Love», Motown Kayıt Şirketi’nin o döneme kadarki en büyük satış rakamlarından birine ulaştı.

Klipler

Popüler Albümler

Etkinlikler

Etkinlik ekle

Dinleme Trendi

Üzgünüm bu tablolar alınırken bir sorun oluştu. Lütfen birkaç dakika içinde tekrar dene.

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler