Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Neil Young

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Neil Young,12 Kasım 1945 Kanada doğumlu rock sanatçısıdır.Rockın pek çok türünde çalışmaları bulunur ama en önemli eserlerini folk rock türünde vermiştir.Vokali,kendine özgü elektrik gitar çalışı ve akustik parçalardaki başarısıyla Kanada’nın ve dünyanın en iyi müzisyenlerinden biri olmuştur.

Müziğe Buffalo Springfield grubunda başlayan Young,ilk solo albümü Neil Young’ı 1969 yılında çıkarmış,bu albümde özellikle «The Loner» ve «The old Laughing Lady» parçaları beğeni toplamıştır.Aynı yıl ileride de pek çok kez beraber çalışacağı grup Crazy Horse’la «Everybody Knows This Is Nowhere» albümünü de yayınlamıştır. Bu albümde «Cowgirl in The Sand»,»Down By The River» ve özellikle» Cinnamon Girl» adlı parçalar Young’ın en ünlü parçalarındandır.

Bu iki albümünde elektrik gitara ağırlık veren Young,1970 yılında akustik çalışmalara yönelmiş ve efsane albümü»After The Gold Rush»ı çıkarmıştır.Aynı ismi taşıyan şarkı,»Only Love Can Break Your Heart»,»Don’t Let It Bring You Down» ve «When You Dance You Can Really Love»la birlikte ABD’nin güney eyaletlerindeki ırkçılığı eleştiren «Southern Man» de bu albümdendir.

1972 yılında yayınlanan Harvest ise tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilmektedir.»A Man Needs A Maid»,»Old Man»,»Alabama»,»The Needle And The Damage Done» ve «Words(Between The Lines Of Age)» bu albümün başarılı şarkılarındandır.Albümün 4. şarkısı «Heart of Gold» ise rock tarihinin en güzel çalışmalarından biridir ve pek çok farklı sanatçı tarafından yorumlanmıştır.

Klipler

Popüler Albümler

Etkinlikler

Etkinlik ekle

Dinleme Trendi

1.542.244dinleyici toplam
51.902.120skroplama toplam
#189 geçen haftanın tablosunda
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler