Biyografi

Onur Mete; müzisyen, söz yazarı besteci ve yorumcu…
1974 yılında İstanbul’da doğdu. Özel Yıldız İlkokulu, İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi ve sonrasında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun oldu.
Profesyonelliğe ilk adımını sanatçı Ege’nin gitaristliği ve vokalistliğini yaparak attı. Daha sonra Yaşar’la (Günaçgün) çalıştı.
1997 yılında ilk solo albümü ‘BİTMESİN’i çıkardı. bar ve konser çalışmalarının yanısıra değerli besteci Melih Kibar’la stüdyo ve sahne çalışmalarında birlikte yer aldı.Kibar’ın ikinci albümü ‘Saat Sabah’ın Dokuzu’nda sözleri Çiğdem Talu’ya ait ‘İçimdeki Fırtına’ adlı sevilen eseri seslendirdi.
Yine değerli söz yazarı ve besteci Şehrazat ile ortak söz ve beste çalışmalrında imzası olan müzisyenin, bunlardan biri olan ‘Kaderin Oyunu’ adlı parçası ünlü sanatçı nilüfer tarafından seslendirildi.
Hande Yener’in ’ Yanmışız’ ve Işın Karaca’nın ‘Bırakma’ adlı şarkılarının söz ve müzikleri de Onur Mete’ye ait…
2002’de ikinci solo albümü ‘AŞK’A’yı çıkaran Onur Mete’nin bu albümünde yer alan ‘Aşk En Güzel Yalan’, daha sonra Yeşim Salkım tarafından da seslendirildi.
Halen devam eden sahne çalışmalarının yanısıra Ebru Elver, Bora Öztoprak gibi değerli yorumcu ve bestecilerle ortak sahne projelerinde yer alan Onur Mete, bir yandan da üçüncü albümünün repertuar çalışmalarını sürdürüyor.
25 tanesi yayımlanmış yaklaşık 50 şarkısı bulunan Onur Mete, müzik dışında üçbant bilardo disiplinine zaman ayırmakta ve bir basketbol tutkunu…

Düzenleme AbtSmyrna tarafından 4 Şub 2009, 12:04tarihinde yapılmış.

Bu sayfada kullanıcıların eklediği tüm metinlere Yaratıcı Genel Nitelikli Ticaret Dışı Ortak Lisansı başlığı altında ulaşılabilir.
Metne aynı zamanda GNU Serbest Belgelendirme Lisansı kapsamında da ulaşılabilir.

Bilgi kutusu

Wiki'de işaretlenmiş bilgilerden oluşturuldu.

Bu sanatçı hakkında bilgi yok

2. sürümü görüyorsun. Eski sürümleri gör, veya bu wiki'yi tartış.

En son wiki değişikliklerinin.

Daha fazla bilgi

Diğer kaynaklardan.

Bağlantılar
Firmalar