Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Robert Plant

Turnede

Resimler

b351f216
  • 4.687.913
    skroplama
  • 441.326
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Robert Anthony Plant CBE (d. 20 Ağustos, 1948), İngiliz söz yazarı ve müzisyen. Dünyaca ünlü Led Zeppelin grubunun kurucularındandır.

Yaşamı

Plant, İngiltere’nin West Bromwich kentinde dünyaya geldi. Worcestershire’da büyüyen Plant, müzikle genç yaşta ilgilenmeye başladı.

Müzik Kariyeri

Led Zeppelin

1968 yılında gitarist Jimmy Page, vokal arayışı içindeyken Plant ile tanıştı. Plant, Page’in o zamanlar dahil olduğu «Hobbstweedle» adlı grupta şarkı söylemeye başladı. Eski blues şarkılarının yeniden yazılmasında ve yorumlanmasında gruba katkıda bulunan Plant, grubun ilk albümünün kadrosunda adının yer almasını istemedi. Söylentilere göre bunun nedeni Plant’in Columbia Records ile kontratının halen geçerli oluşuydu. Plant, Page’in yeni grubuna baterist John Bonham ile birlikte katıldı. Ardından gruba John Paul Jones’u da kabul ettiler. Önceden «New Yardbirds» adı verilmiş olan grubun adı Led Zeppelin olarak değiştirildi. Grubun ilk albümü olan Led Zeppelin 1969’da yayımlandı.

1975 yılında Plant ve eşi Maureen Rodos adasında otomobil kazası geçirdiler. Bu kaza, grubun yedinci stüdyo albümü olan Presence’in kayıt aşamalarını önemli ölçüde etkiledi ve grup, bir yıl boyuncaki tüm konserlerini iptal etmek zorunda kaldı.

1977’de Plant’in en büyük oğlu Karac, mide enfeksiyonu sonucu 5 yaşındayken hayatını kaybetti. Bu olaydan ötürü Led Zeppelin’in Kuzey Amerika turnesi erken bitirildi. Karac’ın ölümü, grubun son stüdyo albümü olan In Through the Out Door’da yer alan All My Love adlı şarkıya ilham kaynağı oldu. Ayrıca Robert Plant’in solo çalışması olan Fate of Nations albümünde yer alan I Believe adlı şarkı da Karac’ın ölümü üzerinedir.

Klipler

Popüler Albümler

Etkinlikler

Etkinlik ekle

Dinleme Trendi

441.326dinleyici toplam
4.687.913skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler