Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Shpongle

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Shpongle. Türünün tek örneği olan elektronik müzik grubu. Daha çok psybient ya da psychill tarzına dahil edilseler de, aslında müziklerinde birçok türden öğeyi barındırırlar. Bunun sebebi, doğuya özgü etnik sesleri, batının güncel synthesizer tabanlı saykedelik müziği ile birleştirmiş olmalarıdır. Akustik sesleri, elektronik seslerle başarılı bir şekilde müziklerinde işlerler. Bu sayede, elektronik müziğe alışık olmayan birçok müzik severi de kendilerine çekmişlerdir.
Grubun isminin bir anlamı yoktur. Bir parti esnasında Raja Ram’e nasıl hissettiğini sorduklarında «Shpongle’laşmış hissediyorum.» diye cevap vermesinden geldiği söylenir.

Grup, başka birçok projede de yer alan (Hallucinogen, 1200 Micrograms, Younger Brother), ayrıca plak şirketi sahibi olan, biri 1971, diğeri 1941 doğumlu iki ana elemandan oluşmaktadır. Genç olan Simon Posford (Twisted Records), genelde synthesizer, gitar, vurmalılar ile ilgilenirken, diğer eleman Raja Ram (TIP Records) üflemeli enstrümanların partisyonlarını hazırlar. İlk albümlerinden beri psychedelic trance piyasasında birçok grubu etkilemişler, birçok şarkıya ilham vermişlerdir. (Shiva Space Technology’nin Kumharas toplama albümündeki, Infected Mushroom ve Jörg Kessler ortak yapımı «The Messenger» isimli şarkı Shpongle’a adanmıştır.)
Şarkı sözleri genelde Bilinçaltı, saykoaktif maddeler, saykedelik kültür, Terence McKenna, şamanizm gibi temaları içerir. Fakat şarkılarında genelde söz yoktur. Konsept olarak Terence McKenna’nın «Görünmez manzaralar» isimli kitabını konu alan üçüncü albümlerinden sonra projenin bittiğini söyleseler de 2008’de stüdyoya girmiş ve 2009’un başlarında «Ineffable Mysteries From Shpongleland» albümünü çıkaracaklarını ilan etmişlerdir.

Klipler

Popüler Albümler

Etkinlikler

Etkinlik ekle

Dinleme Trendi

411.928dinleyici toplam
15.400.592skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler