Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Soilwork

Turnede

Resimler

2012
 • 29.693.022
  skroplama
 • 459.016
  dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

İsveçli Melodik Death Metal grubu Soilwork 1995 yılı sonunda Inferior Breed adıyla kuruldu. 1996 yılında isimlerini Soilwork olarak değiştiren ve Klasik Gothenburg Death Metal tarzını, güçlü rifler ve 1980 lerin Avrupa ve İngiliz Heavy Metal tarzıyla kaynaştıran grup eşsiz, kendine uyan bir sound elde etti. 1997 yılındaki «In Dreams We Fall Into The Eternal Lake» demosu grubun ilk dönem çalışmalarına göre çok daha melodik ve hızlıydı. İlk albümleri «Steelbath Suicide» (1998) ise tüm dünyada metal magazinleri ve fanları tarafından çok olumlu tepkiler aldı. Ludvig Svartz ve Jimmy Persson bu kayıttan kısa bir süre sonra ayrıldı ve gitarist Ola Frenning ile grupla Stockholm turnesinde tanışan baterist Henry Ranta grubun yeni üyeleri oldular. 1999 yılında «The Chainheart Machine» adlı ikinci albümleri piyasaya çıktı. Defleshed, Cannibal Corpse ve Marduk ile beraber büyük bir dünya turuna çıktılar ve Dark Tranquillity ile beraber de Japonya da kısa bir turda yer aldılar. Daha sonra grup Nuclear Blast firması ile anlaştı ve bu firmadan ardı ardına A Predator’s Portrait (2001), Natural Born Chaos (2002), Figure Number Five (2003), Stabbing The Drama (2005) albümlerini yayınladı. A Predator’s Portrait (2001) albümünde vokalist Björn ilk kez clean vokaller kullanmaya başlamıştı. Stabbing The Drama albümüyle grup 2005 yılında Amerika da iyi bir ticari başarı elde etti. Aynı sene Ozzfest festivalinde In Flames ile beraber sahne aldılar ve yine aynı sene grubun önemli bir üyesi olan gitarist Peter Wichers grubu bıraktı. Yeni gitarist ise Daniel Antonsson oldu.

Klipler

Popüler Albümler

Etkinlikler

Etkinlik ekle

Dinleme Trendi

459.016dinleyici toplam
29.693.022skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.
 • Coulouny

  So when is the DVD supposed to be released?

  Dün 22:25 Yanıtla
 • MosherSam13

  29k plays is unreal!

  22 Ağu 11:24 Yanıtla
 • paynexkiller

  Go listen to A Predaators Portrait. All of you. This is someone with 29k Plays telling you. Go!

  1 Ağu 03:12 Yanıtla
 • honey88foru

  This is one of the few albums that I can listen to, from start to finish without skipping any tracks.

  29 Tem 03:21 Yanıtla
 • Sanity_Theorist

  Their last two albums are real good, it's the three before that which are the problem. [2] Was an awkward transition period, but the payoff was MASSIVE.

  10 Tem 00:06 Yanıtla
 • 40belowsummer

  New group opened up called: metal singers with a wide range of vocal styles, which you can find here: http://www.last.fm/group/metal+singers+with+a+wide+range+of+vocal+styles please feel free to join and enhance my / our list with awesome metal singers in our forum.

  27 Haz 21:13 Yanıtla
 • versionfiv

  fans of the first couple Soilwork albums ought to check out Arise - Kings of the Cloned Generation (2003)

  17 Haz 18:22 Yanıtla
 • bloody72

  pozdrowienia ze Śląska dla fanów Soilwork

  17 Haz 12:44 Yanıtla
 • DJ_Carnifex

  http://vk.com/public72578215 подписывайтесь)

  11 Haz 17:06 Yanıtla
 • Xfing

  Ryuujitei, you've definitely got a point. I like TLI though, it's good. Still, my favorite song by them seems to be Enter Dog of Pavlov. It's just so well written and full of energy

  9 Haz 12:13 Yanıtla
 • Xfing

  Their last two albums are real good, it's the three before that which are the problem.

  9 Haz 12:12 Yanıtla
 • Pdebaunilha

  <3

  31 May 15:35 Yanıtla
 • spineshank155

  Their old stuff is amazing for sure, i've listened to some of the newer stuff a few times but the older stuff is more memorable. Probably nothing wrong with the new material, but i have been terrible at keeping up with this band's material, that will hopefully change though xD.

  28 Nis 01:13 Yanıtla
 • CeciMaggot

  Eu simplesmente adorei..

  27 Nis 21:43 Yanıtla
 • ryujijitei

  @Zach216 and Infinite_Impact: I'm a huge fan of their older stuff and I've listened to them for many years. I'm just not a fan of their stuff after Natural Born Chaos, except for The Panic Broadcast. I feel that the album brought back a little of the old style, but moreso injected much-needed life with the heavy blues influences. I don't like The Living Infinite much at all and think it's an overly pretentious, half-baked idea with ideas spread far too thin, little memorable musicianship, and few instrumental sections. I won't fault people for liking it though, because it's infinitely better than F#5 through Sworn.

  26 Nis 04:00 Yanıtla
 • InsanityTheory

  Still the first one xP

  17 Nis 11:43 Yanıtla
 • Rabelo155

  One of the best swedish death metal bands!

  11 Nis 06:07 Yanıtla
 • KevMeister95

  This band is the epitome of epic swedish music!

  4 Nis 12:40 Yanıtla
 • tfaaon

  fuck guys, I interviewed two guys from Scarve, but the video's in French... xD would you like an English translation ?

  2 Nis 20:38 Yanıtla
 • Infinite_Impact

  I guess this means not everyone hears the same things the same way. You seem to be a very dedicated fan of the band's music and discover certain nuances in their music not everyone else would identify immediately, if ever at all for a heap of different reasons. Probably because their music is right up your alley. And that's cool. But that doesn't mean people's "ears are not super developed", if they don't hear the same things the same way you do. Different strokes for different folks. Music is experience and everyone experiences things differently.

  25 Mar 07:15 Yanıtla
 • Tüm 6140 notlar

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler