Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

The Smashing Pumpkins

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

The Smashing Pumpkins 1988’de kurulmuş bir alternatif rock grubudur. Grubun şarkı sözü yazarı, vokalisti ve gitaristi olan Billy Corgan tarafından kurulmuş grup, soundlarını gotik rock, heavy metal ve elektronik müzikle beslemektedirler. 2000’de ayrılan grup eleman değişiklikleriyle 2006’da tekrar biraraya gelmişlerdir.

Kuruluş

Billy Corgan, gotik rock grubu «The Marked» ile demolar kaydedip, Florida’da çalıyordu. Grubun dağılması sonrası Corgan, doğum yeri olan Chicago’ya döndü. Orada plak şirketinde çalışırken James Iha ile tanıştı. İkili, bir drum machine ile The Cure etkileşimli şarkılarını yazmaya başladılar. 1988’de Corgan, bas gitarist D’arcy Wretzky ile tanıştı. D’arcy kısa süre sonra gruba dahil oldu ve Iha ile aşk yaşamaya başladı. 9 Temmuz 1988’de Corgan, Iha ve drum machine ilk konserlerini verdi. D’arcy’li ilk konser ise 10 Ağustos 1988’de verildi. Bu konser sonrası Chicago’da bir konser salonu, drum machine yerine gerçek bir davulcu olması kaydıyla grupla anlaştı. Corgan, arkadaşının tavsiyesiyle Jimmy Chamberlin’i davula aldı. Chamberlin, alternatif rockla ilgilenmeyen bir caz davulcusuydu ancak gelişi gruba yeni bir hava kattı ve dörtlü olarak ilk konserlerini 5 Ekim 1988’de verdi.

İlk albümler

1989’de grup ilk demolarını kaydetti ve «Light Into Dark» adlı bir toplama albümde yer aldı. 1990’de «I Am One» ve «Tristessa» adlı iki single çıkardılar. Grup 1991’de Butch Vig prodüktörlüğünde ilk albümleri Gish’i çıkardı. Albüm, heavy metal etkileşimliydi. Albüm orta karar bir başarı elde etti. Ekim 1991’de «Lull» EP’si yayınlandı.

Klipler

Popüler Albümler

Etkinlikler

Etkinlik ekle

Dinleme Trendi

2.636.600dinleyici toplam
113.924.616skroplama toplam
#121 geçen haftanın tablosunda
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler