Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

The Stone Roses

Resimler

  • 22.819.658
    skroplama
  • 1.059.939
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Stone Roses, İngiliz guitarpop grubu. Manchester çıkışlı ve okul arkadaşı olan gitarist John Squire ve vokalist Ian Brown tarafından kurulmuş English Rose adlı grubun devamı olarak da görülebilir. 1985 yılında Stone Roses; Squire ve Brown’ın aralarına baterist Reni, gitarist Andy Couzens ve bas gitarist Pete Garner’ı da almasıyla resmen kuruldu.

Topluluk Manchester yakınlarındaki depolarda ilk konserlerini vermeye başladı nitekim kısa bir süre içinde de hatrı sayılır bir hayran kitlesi kazandı. Bu sırada grup 60’lı yılların klasik İngiliz sound’uyla heavy metal arasında gidip geliyor arada goth rock’a da değiniyordu. 1987 yılında Couzen kısa bir süre sonra da Garner gruptan ayrıldı. Garner’ın yerine asıl adı Gary Mounfield olan Mani geçti. Kısa bir süre sonra topluluk ilk single’ları ‘So Young’ı kaydetti ve Thin Line Plak Şirketi’nden de piyasaya sürdü ki aynı yılın sonunda grubun ikinci single’ı ‘Sally Cinnamon’ yayınlandı. 1988 yılının sonbaharında Stone Roses; Silvertone Records’la anlaştı ve sadece başlangıç dört saniyesinin Nirvana’nın In Utero albümünde yer alan ‘Radio Friendly Unit Shifter’a olan benzerliği sebebiyle yıllar sonra tekrar anılan ve raflardan indirilen ‘Elephant Stone’ adındaki neo-psychedelic gitar soundlu single’ı piyasaya sürdü.

‘Elephant Stone’un yayınlanmasından kısa bir süre sonra 1989 yılında; Stone Roses Londra’da ve Manchester’da biletleri günler önce tükenen konserler vermeye başladı. Mayıs ayında türünün ilk ve en başarılı örneklerinden biri olarak da kabul edilen ve sadece 60’ların gitar sound’u değil aynı zamanda dans müziğin, acid house kültürünün ritmik melodilerini de barındıran ‘The Stone Roses’ piyasadaydı.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

1.059.939dinleyici toplam
22.819.658skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler