Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

The Stooges

Resimler

1969

Dinle, satın al veya paylaş

Satın Al

  • 12.840.473
    skroplama
  • 837.062
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Iggy popın liderliğinde 1960ların sonunda kurulan ve punk için ne kadar önemliyse, tüm rock tarihi için de o kadar büyük bir önemi olan grup. velvet undergroundla beraber modern rockın tanımını en az 10 yıl önce yapmıştır. Stoogesın kurulması, günün birinde james jewel osterbergin bir partide dinlediği velvet underground and nico plağından sonra gerçekleşir. osterberg sahne ismini değiştirip iggy pop haline getirir ve yanına birkaç arkadaşını daha alır. önce psychedelic stooges adıyla, sonra ise psychedelici atarak sadece stooges adıyla konserlere başlarlar. öncelikli referans velvet underground gibi gözükse de who, kinks, rolling stones ve doorsun da müziklerinde büyük etkisi vardır. o sıralar vokalde iggy pop, gitarda ron asheton, bas gitarda dave alexander ve davulda scott asheton olmak üzere dört kişidir grup.

1969 yılında çıkan ilk albüm, grupla aynı adı taşır: stooges. pek ilgi görmeyen bu albümde yaklaşık 10 yıl içinde punkın milli marşları haline gelecek şarkılar (i wanna be your dog, 1969, no fun) vardır. bu albümün prodüksiyonunu, velvet underground elemanlarından john cale yapmıştır.

1970 yılında çıkan fun house ise grubun garage rockla ilk albüme göre daha samimi bir flörte girdiğini gösterir. zaten albümün prodüksiyonunu kingsmen gibi dönemin en haysiyetli garage gruplarından birinin klavyecisi olan brian ross myring yapmıştır. ilkine göre daha güçlü bir altyapıya sahip olan albümün incileri arasında tv eye ve 1970 sayılabilir.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

837.062dinleyici toplam
12.840.473skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler