Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Tool

Resimler

T00L
  • 105.168.720
    skroplama
  • 1.540.335
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

1990 yılında Los Angeles’ta kurulan progressive rock grubu Tool, kompleks ritim değişimleri, etkileyici vokalleri ve şarkı sözlerindeki sıradışı konularla tanınmaktadır. Grup;Maynard James Keenan (vokal), Paul D’Amour (bass) (1995 yılında yerini peach’in eski basçısı justin chancellor’e bırakır) (bas gitar, gitar) ve Adam Jones (gitar)’dan oluşmaktadır. Sonradan kadrosuna Rage Against The Machine ’in gitaristi Tom Morello’nun aracılığıyla eklediği Carole King, the wild blue yonder, Green Jelly ve Pigmy Love Circus gruplarının davulcusu Danny Carey ile ilk gerçek kadrosunu oluşturmuştur.

1991 senesinde kendi isimleriyle aynı adı taşıyan ilk demoyu sınırlı sayıda basan ve çevreye dağıtmaya başlayan tool, aynı sene Rage Against The Machine, Rollins Band, Skitzo ve Fishbone gruplarıyla konserler vermeye başlamıştır.

1992 yılında yayınlanan “Opiate” adlı EP ile ismini duyurmayı başaran tool, albümün ismini Karl Marx’ın ‘toplumların en önemli uyuşturucusu dindir’ sözünden etkilenerek koymuştur. EP’de sosyolojik problemleri dile getiren grup üyeleri, enstrümanların üzerindeki yetenekleriyle oldukça sert ve karmaşık bir sound yakalamıştır. Albümden “Hush” ve “Opiate” single olarak yayınlanmıştır.

1993 senesinde “Undertow” adlı ilk albümünü Zoo Entertainment etiketiyle piyasaya sürülmüştür. Kapağıyla ve içindeki kitabıyla dikkat çeken albüm, ne var ki içerdiği bazı resimlerden dolayı bazı müzik dükkanlarında satışa sansürlü olarak sunulmuştur. (örn. Albümün kapağındaki domuz, hayvansever olarak tanınan Adam Jones’un beslediği domuzdur.)

1996’da yayınlanan Ænima, ismini Carl Gustav Jung’ın arketip teorisinde geçen anima ve animus kavramıyla birleştirilmiş lavman (enema) tedavisiniden almıştır.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

1.540.335dinleyici toplam
105.168.720skroplama toplam
#346 geçen haftanın tablosunda
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler