Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Vanessa-Mae

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

Gerçek adı Vanessa Mae Vanakorn Nicholson. Annesi Çinli, babası Tayvanlı olan VM 27 Ekim 1978’de Singapur’da dünyaya geldi.

Üç yaşında Londra’da piyano derslerine başladı, iki sene sonra kemana geçiş yaptı. Pekin’de konservatuvara gitti, daha sonra Londra Kraliyet Müzik Okulu’ndan mezun oldu.

İlk performansını dokuz yaşında gerçekleştirdi, on yaşında iken Londra Filarmoni Orkestrası ile çaldı. 11-13 yaşları arasında geniş bir dağarcıktan oluşan üç albüm yayınladı. Bu çalışmaları ile Çaykovski ve Beethoven yorumlayan en genç sanatçı ünvanını kazandı. Bazı çevreleri kızdıran ilk pop-klasik çalışması «The Violin Player» ile milyonların dikkatini çekti, geniş kitlelere kemanı ve klasik müziği sevdirdi, 25 ülkede pop listelerine girmeyi başardı. İngiltere’nin Grammy’leri sayılan BRIT’lere «En İyi Kadın Sanatçı» dalında aday gösterildi. Böylece ilk kezklasik müzik kökenli bir sanatçı Brit’lere aday gösterilmiş oldu.

Daha sonra sırasıyla, «The Classical Album 1», «China Girl (The Classical Album 2)», «Storm (pop)», «The Original Four Seasons» ve «The Classical Collection - Part 1» isimli albümleri yayınlandı. İlk profesyonel klasik müzik albümü olan «The Classical Album 1» tüm zamanların en hızlı satan klasik albümü oldu ve kendisine «En Çok Satan Klasik Müzik Sanatçısı» ödülü kazandırdı.

12 senelik kariyeri boyunca 7 milyon albüm sattı (40 platin, 18 altın ile ödüllendirildi). Konser programları 100’den fazla ülkenin televizyonlarında gösterildi.

Klipler

Popüler Albümler

Etkinlikler

Etkinlik ekle

Dinleme Trendi

307.085dinleyici toplam
4.738.556skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

Şu Anda Dinleyenler

En Çok Dinleyenler