Yeni Müzikleri Keşfet

Last.fm, çaldığın müziğe göre sana kişiselleştirilmiş öneriler veren bir müzik keşfetme hizmetidir.

Last.fm profilini başlat Pencereyi kapat

Zuğaşi Berepe

Resimler

Dinle, satın al veya paylaş

Satın Al

  • 18.584
    skroplama
  • 1.059
    dinleyici

Etiketler

Herkesin etiketleri

Daha fazla etiket

Biyografi

(1993 – 1998)

Zuğaşi Berepe (Lazca: Denizin Çocukları), Lazca sözlü yapan ilk müzik grubu. 1993-1998 yılları arasında etkinlik göstermiştir.

1993 yılında Mehmedali Barış Beşli’nin Lazca sözlü ve politik içerikli müzik yapma fikri üzerine Mehmedali Barış Beşli, Kazım Koyuncu tarafından «ŞK’U» (biz) adıyla kuruldu, daha sonra Zuğaşi Berepe adını aldı.

İlk albümleri «Va Mişk’unan» (Bilmiyoruz) 1995 yılında anadolu müzik etiketiyle yayınlandı. Albümde sert tınılarına, bir Karadeniz müzik enstrümanı olan tulum da eşlik eder. Albümde sol-politik mesajlar da gözardı edilmemiş, «Va Mişk’unan», «Oxoşk’va do Oropa Şeni» (Özgürlük ve Aşk İçin) adlı Lazca şarkıların yanısıra «Ben» adlı Türkçe parçada anarşizan sözler kullanılmaktadır. Aynı albümde «Avlask’ani Cuneli’ (Avlun Güneşlidir), «Golas Empula Yulun» (Yaylada Bulut Geziyor) gibi otantik Laz türküleri de seslendirilmiştir.

1998 yılına gelindiğinde sınırlı sayıda basılan ve konser kayıtlarıdan oluşan «Bruxel-Live» CD’sinden sonra «İgzas» (Yürüyor) adlı albümü çıkaran grubun, eleman sayısının arttığı gözlenir. Bu süreçte gruba, Cafer İşleyen (bass gitar,perküsyon ve flüt), Gürsoy Tanç (elektrik gitar), Zülkifil Murat Dilek (davul), uğurcan sezen (keyboard) katılmıştır. Tulumda ise ilk albümde olduğu gibi bu enstrümanın sayılı ustalarından Mahmut Turan vardır.

Klipler

Popüler Albümler

Dinleme Trendi

1.059dinleyici toplam
18.584skroplama toplam
En yeni dinleyici trendi:

Skroplamaya başla ve dinleme geçmişini kaydet

Last.fm kullanıcıları iTunes, Spotify, Rdio ve diğer müzik oynatıcılarında çaldıkları 200'den fazla müziği skropluyor.

Last.fm profili oluşturun

Pano

Bir görüş bildir. Last.fm'de oturum açın veya üye olun.

En Çok Dinleyenler